Hi there!

Do you want to learn how to eat healthy on a budget in college?

Well, you’ve come to the right place.

Let’s get it right to the chase.

So basically, in most cases, every student, no matter whether he’s an international or local one, struggles with one particular matter – a financial one.

The main issue here lies an effect that the overwhelming majority of students tend to merely save from their health.

While they think they keep some of that cash by making purchases of the most inexpensive and low-quality products that are available in the market, the title of this video speaks for itself.

I’m not going to give you a piece of advice to break the bank by purchasing the priciest products from the Whole Foods Market.

Not likewise, I’m not going to advise you to buy those cheap ass chickens that grow in an instant or tomatoes that never seem to rot.

What I’m going to do is that I’m going to tell you what products you can buy that can only cost so much while still being at their absolute best quality.

Wise, so let’s talk about what products influenced our productivity so that you can acquire a more comprehensive understanding of this matter.

For us to perform at our absolute best, we have to consume carbohydrates, protein, and fat.

Let’s talk about them one by one.

In fine, carbohydrates give us energy.

When you need a significant boost of energy, you’re now going to consume chicken breast or a hard-boiled egg.

You’re going to go for something else.

You’re going to eat a doughnut or yellow rice or something of that matter.

Now carbohydrates, in their turn, they divide into two subcategories – simple carbs and complex ones.

Not to go into great detail, simple carbs are broken down quickly by the body to be used as energy.

Basically, everything you like the most (like cakes, doughnuts, gelato) will hurt you the most
down the line.

The golden rule here is to consume simple carbs once a day in their early morning.

Speaking of being healthy and saving some money, you don’t have to buy an Oreo cake which costs about 25 bucks in order to meet your daily requirements of simple carbohydrate intake.

You buy some fruits which are the best sources of simple carbohydrate you can possibly find, and they don’t cost a lot.

For instance, two pounds of apples cost about 2 to 3 bucks.

As a result, you’re going to have six to eight medium apples in your fridge for a price of two basic.

I mean basic this basic, as it gets to the most basic doughnuts you can buy, and Dunkin Donuts bring some variety in.

You can make an orange fresh or add some strawberries or blueberries into your bowl of steel-cut oatmeal.

It doesn’t matter how you consume is simple carbs, just do it in the morning and stick to the fruits.

No
cakes,
no doughnuts, no sugar.

Complex carbohydrates are found in foods such as peas, beans, vegetables, grains and so forth.

Now we will talk about this later, in another video, because this topic is worthy of its own long-ass video.

But I will tell you now that complex carbohydrates are the key to losing, gaining and maintaining one’s body weight.

Now the question is how can you save some cash and still get the best nutritional value from the consumption of the foods that are abundant in complex carbohydrates?

The main issue here is that the most students out there think that they will save some money if
they swing by any fast food truck and buy BLTs burgers, crispy french bacon, cheesy fries, etc., etc.

And hey, it might seem as you’re getting a good deal, for one cheeseburger in average costs like $2, but you would need at least two of those to get somewhat satisfied with the meal
and not to stay hungry for at least two hours.

I did this experiment to myself once and you can do the same.

Just calculate how much you spend on fast food over the course of the week.

Trust me, the three-digit number will surprise you.

Now instead of consuming all this, you can purchase five pounds of white rice for five dollars.

Similarly, you can buy a packet of oatmeal, bucket with porridge and so forth.

This list can go on and on.

Cook it once a week, store it in a plastic or glass container and go buy your day, knowing that you’re eating healthy, meeting your nutritional value and saving some money.

Easy protein, in my opinion, is the most essential component what’s ever.

Your body uses protein so that it can build or repair tissues.

However, it is quite pricey to purchase cooked or raw turkey, salmon, even beef, but you don’t need all that to load your body with protein.

Buy some eggs and Rob boneless chicken breasts.

A dozen jumbo eggs can cost you $3 and you can buy 3 massive chicken breasts for about 6 to 7
bucks, which altogether will last you for at least four to five days to feast.

Fat is one of the three primary macronutrients along with protein and carbohydrates I’ve just told you about.

There is no need to be elaborative when it comes to consuming fat.

We all know that you should not consume a lot of fat to stay warm and healthy.

In average, an individual needs to consume 44 to 78 grams of fat a day.

However, what is also quite important, it’s the initial source of fat.

You should not consume 80 grams of butter a day, thinking that you’re meeting all the requirements.

One avocado and 2 Omega 3 fish oil pills will do the job well.

This is basically it.

No he and I are jumping into the conclusion of our video.

Remember, as a student, you have to stay productive and as less broke as possible.

If you up to your health by means of consuming low-quality foods, then down the line this will be your most costly expense to fix all that.

Each your grains, hard boil your eggs and cook that chicken in its own juice.

Stay in the distant shape and save enough money so that he can bribe your teachers to get the 4.0 easy.

(Visited 14 times, 1 visits today)